02 października 2016 r członkowie Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego wspólnie z członkami Klubu Foto Oko Zielonogórskiego Uniwersytetu III-go Wieku oraz członkami Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej brało udział w XX Rajdzie Samochodowym z cyklu „Z pociągu już nie zobaczysz”. Rajd zorganizował Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej.

Celem wyjazdu było zwiedzanie i fotografowanie nieczynnych już dworców kolejowych oraz zabytków na trasie Kożuchów-Niegosławice – 303 linii kolejowej .

Pierwszą trasą była Zielona Góra – Kożuchów. Udaliśmy się do nieczynnego i zniszczonego dworca kolejowego z 1889 roku. Mieszkanka dworca udostępniła nam obejrzenie wnętrza budynku. Z zainteresowaniem fotografowaliśmy niektóre podniszczone pozostałości wyposażenia dworca i jego pomieszczenia.

Po odwiedzinach dworca, leśną wąską drogą, pełną dołów, kurzu i pobocznych krzaków dojechaliśmy do Solnik – jednej z najstarszych miejscowości Środkowego Nadodrza. W Solnikach zwiedziliśmy kościół pw. Św. Anny z XIII wieku oraz obejrzeliśmy z daleka pałac z XVI wieku (był zamknięty).

Kolejnym celem były Bielice. Blisko tej miejscowości obejrzeliśmy ruiny rampy kolejowej zbudowanej dla wywozu węgla brunatnego na początku XX wieku,

a w samych Bielicach neogotycki pałacyk rodzinny Friedricha Rosenegk z 1867 roku.

Z Bielic udaliśmy się na dworzec kolejowy do Dziadoszyc który położony jest na trasie z Kożuchowa do Niegosławic. Obiekt dworca przekazano obecnie na cele budownictwa mieszkaniowego. Mieszkańcy umożliwili sfotografować obiekty dworca.

Kolejną atrakcją rajdu było zwiedzanie ruin gotyckiego zamku z XIV wieku oraz kościół filialny pw. św. Klemensa z XV wieku w Borowie Polskim.

Ostatnią zwiedzaną przez nas miejscowością było Nowe Miasteczko. Obejrzeliśmy nieczynny już dworzec kolejki. Zamieszkali jego mieszkańcy nie życzyli sobie żeby ten obiekt był fotografowany więc zdjęcia robiono ukradkiem. Z historycznych zabytków w Nowym Miasteczku obejrzeliśmy renesansowy ratusz z XVII wieku, kościół pw. św. Marii Magdaleny z XIV wieku i kościół Opatrzności Bożej z XVIII wieku. Pomimo kłopotów drogowych wyjazd był udany bo atmosfera i pogoda były przyjazne.

Zdjęcia prezentują Emilia Szpila, Krystyna Jaworska oraz Bolesław Polarczyk.

opr. Krystyna Jaworska

Zdjęcia z wjazdu obejrzysz w galerii wydarzenia.

©LTF